Ssangyong

 

Historie značky

Ssangyong Motor Company (v překladu "Dvojitý drak") je nejstarší automobilka v Jižní Koreji, která se na počátku šedesátileté historie specializovala na vývoj a výrobu autobusů a nákladních automobilů a později speciálně na vozy 4x4. Společnost byla založena v roce 1954 pod názvem Ha Dong-Hwan Motor a v roce 1974 začala vyrábět a distribuovat korejskou verzi legendárního SUV Jeep Willys pod názvem Korando.

Společnost byla v roce 1988 přejmenována na Ssangyong Motor Company a tentýž rok zahájila prodej prvního korejského terénního vozu vlastní výroby, druhou generaci modelu Korando.

V roce 1993 uzavřela společnost Ssangyong smlouvu o úzké spolupráci se společností Mercedes Benz AG, díky tomu získala moderními technologie (především vznětové a zážehové motory a automatické převodovky) a zahájila výrobu modelů Musso založených na technologii Mercedesu.  

Začátkem nového tisíciletí se společnost stala vedoucím výrobcem SUV v Jižní Koreji s celou řadou vozidel Rexton, Kyron, Actyon a Actyon Sports, vozem s MPV Rodius i s pohonem 4x4 a luxusní limuzínou Chairman.

Současnost a budoucnost

V roce 2010 se značka stala majetkem nového vlastníka, jednoho z největších průmyslových a servisních konglomerátů v Indii. Skupina Mahindra & Mahindra, zaměstnávající 144 000 pracovníků ve 100 zemích světa, poskytuje finanční zázemí pro předpokládanou modelovou ofenzívu společnosti Ssangyong v nadcházejících letech. V rámci toho, v období 2013 až 2016, Ssangyong představil 5 zbrusu nových modelů a do roku 2016 zdvojnásobil svůj celosvětový prodej na 300 000 vozidel ročně.

Sídlo společnosti a výrobní závod je v Pyeongtaeku v Koreji, zatímco vlastní závod na výrobu motorů se nachází v Changwonu. V současnosti zaměstnává 5 500 lidí a modely Ssangyong distribuuje v 96 zemích po celém světě. Podle cíle zformulovaného novým majitelem, Ssangyong se chce stát "nejinovativnějším a nejoceňovanějším korejským výrobcem automobilů".

Přítomnost na domácím trhu

Novým výhradním distributorem modelů Ssangyong v České republice je společnost Wallis Automotive Europe (dříve Polar Mobil). Na podzim roku 2012 zahájila prodej v Maďarsku, v dalším roce v Rumunsku. Obchodní úspěchy v těchto zemích umožnily značce návrat v roce 2018 na český a slovenský trh.  Ve větších městech České republiky a Slovenska budujeme novou síť značkových prodejců, kde jsou a budou opět dostupná vozidla SUV značky Ssangyong, právem uznávané pro své terénní schopnosti, robustnost, spolehlivost a kvalitu.